Rozlicz PIT z PITax.pl

Pierwsza pomoc

Wypadek drogowy z udziałem czworonoga to niebezpieczna, ale i również stresująca sytuacja. Wielu z nas nie potrafi lub boi się pomóc ludziom biorącym udział w zdarzeniu komunikacyjnym. Tym bardziej nie wiemy jak zachować się, kiedy jego ofiarą pada zwierzę. Pierwsza pomoc jest szczególnie ważna, ponieważ mimo natychmiastowego wezwania lekarza weterynarii, minuty tuż po wypadku, często decydują o życiu czworonoga.

Podstawowe zasady pierwszej pomocy – pies:

Oddech

Podobnie jak u człowieka, powinniśmy sprawdzić czy zwierzę oddycha, przykładając rękę bądź lusterko do jego nosa. Należy pamiętać, że w momencie zbliżenia twarzy jesteśmy narażeni na ugryzienie.

Puls

Kontrolujemy przy pomocy środkowego i wskazującego palca, kładąc go w określonym miejscu - wewnątrz uda tzn. w pachwinie bądź tam, gdzie lewy łokieć dotyka klatki piersiowej zwierzęcia, czyli w okolicy serca.

Ułożenie ciała

Jeśli zwierzę nie ma żadnych widocznych obrażeń, oddycha i ma wyczuwalny puls, układamy je na prawym boku, odchylając jego głowę do tyłu i układając ją nieco wyżej niż resztę ciała. Ułatwiamy wówczas czworonogowi oddychanie i zmniejszamy ryzyko zadławienia się śliną lub językiem. Gdy usuniemy ewentualne ciała obce, zamykamy pysk zwierzęca, pozostawiając język na wierzchu, jeśli to możliwe.

Oddychanie metodą usta-nos

W sytuacji gdy pies nie oddycha należy wdmuchiwać powietrze w płuca, co kilka sekund, w równych odstępach czasu. Trzeba mieć na uwadze jednak wielkość zwierzęcia. Im reanimowany zwierzak jest większy, tym większa powinna być głębokość wdechu.

Masaż serca

Serce psa leży na wysokości łokcia lewej łapy, między 3 a 6 żebrem. W sytuacji gdy serce zwierzaka nie bije, należy wykonać masaż w postaci 10 ucisków co 6 sekund. W przypadku dużych zwierząt dłonie powinny być ułożone jedna na drugiej, natomiast u mniejszych czworonogów wykorzystujemy tylko palce bądź kciuk jednej dłoni. Masaż powinien być prowadzony przez około 10 minut. Gdy pies nie oddycha i ustała akcja serca, warto poprosić o pomoc kolejną osobę. Wówczas reanimuje się zwierzę naprzemiennie wykonując: 10 ucisków i 2 wdechy, maksymalnie przez 10 minut lub stosując  sam masaż serca.

Ocena obrażeń

Złamanie można rozpoznać po opuchliźnie, zmienionym kształcie bądź ustawieniu kończyny zwierzęcia. Taką łapę należy unieruchomić. W sytuacjach, gdy mamy do czynienia ze złamaniem otwartym, należy zdezynfekować ranę oraz położyć na niej opatrunek. W momencie, gdy z rany leci jasnoczerwona pulsująca lub tryskająca krew, mamy do czynienia z krwotokiem tętniczym. Należy wówczas unieruchomić zwierzę założyć na ranę opatrunek uciskowy i ściśle obandażować. Gdy krew ciągle wycieka z rany, nakładamy kolejny opatrunek, nie zdejmując jednak wcześniejszego - postępujemy tak do momentu ustania krwawienia.

Krwotok wewnętrzny

Nie można go od razu rozpoznać. Do objawów krwotoku wewnętrznego należą: blade spojówki, spadek ciśnienia, przyspieszenie akcji serca i oddechu, rozszerzone źrenice, utrata przytomności, krew w kale lub moczu. Należy odchylić górną wargę psa i kciukiem lub palcem wskazującym delikatnie ucisnąć błonę śluzową dziąsła przez kilka sekund. U zdrowego psa miejsce uciśnięcia powinno zblednąć na chwilę i po 1,2 sekundach (oznaczenie czasu kapilarnego) zaróżowić się w krótkim czasie.

Podstawowe zasady pierwszej pomocy – kot:

Pozycja ciała

Nie wolno przenosić potrąconego kota chyba, że znajduje się on na jezdni. Wówczas należy wykonać prowizoryczne nosze (koc, ręcznik) i przemieścić zwierzę w bezpieczne miejsce. Nie należy też podnosić jego głowy. Trzeba sprawdzić czy w pysku nie ma ciał obcych (ew. ślina, krew), którymi kot mógłby się zadławić, a następnie wyciągnąć język zwierzęcia na zewnętrz. 

Tętno

Badamy na wewnętrznej stronie uda czworonoga.

Ustanie akcji serca

W takiej sytuacji kładziemy rękę na klatce piersiowej kota, na wysokości jego łokcia i naciskamy 5-6 razy co sekundę. 

Sztuczne oddychanie

Jeśli kot nie oddycha, należy położyć go na boku, udrożnić pyszczek, a następnie objąć go rękami. Usta powinny ściśle przylegać do nosa i pyszczka kota. Dmuchając w jego nos, obserwujmy czy klatka piersiowa zwierzęcia się porusza. Taki zabieg należy powtórzyć 20-30 razy w ciągu minuty.

Krwotok

Należy przede wszystkim zatamować krwotok, a następnie zdezynfekować ranę i założyć opatrunek uciskowy.

Złamania

Gdy zwierzę ma złamaną łapę, umieszczamy wokół niej opatrunek z gazy, a po obu stronach łapki deseczki (szerokości 1,5 cm) i obwiązujemy wszystko bandażem. Pamiętajmy, aby bandaż nie był zbyt ciasny, gdyż może to uniemożliwić dopływ krwi do danej części ciała. 

opracowała:

Monika Myziak
lekarz Weterynarii,
Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne

Rocznie na drogach poważnie rannych zostaje nawet
kilkaset tysięcy zwierząt. Nie bądź obojętny!
Przekaż swój 1% na pomoc ofiarom wypadków.

KRS: 0000406362 Rozlicz PIT z PITax.pl
Partnerzy
Gdańsk
Kakadu
Magazyn Kocie Sprawy
KrakVet
RDC
Newspoint
TomorrowVision
Pies na urlopie
Wroclaw.pl
Urban info
Straż Miejska
Telekarma
MZA Warszawa
Zamerdani
Koleje Mazowieckie
Elcupacabra
Rynek Zoologiczny
Vetos Farma
4mat media.pl
Pies w Warszawie
Private - marketing
Balto
Animavet
psiolubni
bioweta
Telsat
leo
dami TV